Advent

20. ledna 2014 v 18:41 | Lili |  Téma týdne
Advent znamená pro každého něco jiného. Pro někoho je to jen období než nastanou Vánoce, pro někoho naopak období kdy přichází vánoční nálada, peče se cukroví, dodržují se tradice a každou neděli se zapálí jedna svíčka na aventním věnci. Myslím, že patřím spíše k té druhé skupině, i když doma svíčky na adventním věnci zapalujeme až na Štědrý večer. Advent mám už od mala spojený s některými tradicemi, či spíše rituály, které doma udžujeme každý rok. Patří k tomu hlavně pečení cukroví a vánoční výzdoba.
Pečení cukroví u nás vždy trvá celý týden a zapojuje se do něj celá rodina, což jsem já, máma, táta a brácha. Každý děláme něco jiného a ne vždy všichni společně, protože bychom se už nevešli do naší kuchyně, ale i tak si myslím, že to velmi upěvňuje vztahy v rodině. Je pravda, že toto je jedna z mála věcí, při které jsme všichni spolu, pouštíme si desky na granmofonu, nehádáme se a snažíme se být na sebe milí. Rodiče mají při pečení svůj rituál, a to že si vždycky otevřou lahvinku vína. Vím že tohle včechno jsou maličkosti, ale právě ty pro mě dělají advent takový jaký je.
Mezi další činnosti spojené u mě s adventním časem je vytváření vánoční výzdoby. S tátou uděláme výzdobu kolem vchodových dveří, v oknech, já si dám do pokoje nařezané borové větve ve váze, na které vždy pověsím nějaké pěkné ozdoby.
Stromeček zdobíme 23. prosince, aby už byl na Štědrý večer připravený. Pak už nezbívá než čekat aý přijde Ježíšek.

Dříve měl advent pro většinu lidí mnohem větší význam, ať už náboženský, neboť si musíme uvědomit, že vánoce vždy byli především náboženské svátky, ale i jako odbobí kdy se celá rodina schází a připravuje se na Vánoce. Proto mi přijde líto, že se dnes najde spousta lidí, kteří žádné tradice nedodržují, cukroví si v lepším případě koupí, výzdobu nedělají, na Štědrý den pak akorát "přetrpí" rodinou večeři a místo dárku si dají peníze. Myslím, že tím dnešní generace o hodně přichází a rodiné Vánoce nic nenahradí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama