Oblíbená kniha

20. ledna 2014 v 18:42 | Lili |  Ostatní
Znáte ten pocit, když zjistíte, že něco co jste si mysleli je úplně jinak? Já občas ano, a zrovna před chvílí jsem zjistila, že jednu knížku, o které jsem si myslela, že ji napsal muž, napsala žena. Přesněji řečeno mluvím o knížce Jih proti severu (Gone with the wind). Nechci aby si někdo myslel, že jsem až tam blbá, na vydání, které máme doma je totiž na přední straně napsáno M. Mitchell, ale má to být Margaret Mitchellová. Ta koncovka vypadá ale opravdu divně, některá jména by se vážně přechylovat neměla.
Jinak tato její knížka je naprosto úžasná. Jedná se o příběh mladé ženy Scarllet, která žije na jihu Spojených států, v Georgii.Scarllet je mladá, velmi pohledná dívka, která dokáže okouzlit téměř každého muže. Je společenská, veselá, nikdy ale sobecká a namyšlená, často dělá rozhodnutí za která ji její okolí odsuzuje, ale přesto ji záleží na životě jejich blízkých a snaží se o sebe postarat sama, jak nejlíp dokáže, i když to může někomu uškodit.
Děj začíná v roce, kdy vypuká válka jihu proti severu. Scarllet je věku, kdy by se měla vdávat, ale Ashley, kterého miluje si bude brát někoho jiného. Když se to dozví, neví co má dělat a tak si spíše na truc vezme bratra Asleyovy ženy Charlieho. V té době ale vypuk válka a Charlie i Ashley se dobrovolně hlásí do armády. Charlie však brzo umírá a ze Scarllet se stává vdova, navíc zjistí, že čeká dítě. Po čase se jí narodí syn.
Po nějaké době odjížní společně s Asleyovou ženou Melanií do Atlanty, aby unikly válečné vřavě. Melanie je pravý opak Scarllet, je milá, jemná, citlivá a ke všem velmi hodná. Milje děti, ale zatím nemá vlastní, i když by si ho moc přála.
V Atlantě se snaží zapojit do společenského života, ale Scarllet to nemá vůbec lehké jako vdova. Okolí od ní očekává, že bude držet smutek, bude se vyvarovat radovánek, nebude tančit, a to je pro osmnáctiletou dívku,, plnou života nesnesitelné, proto se Scarllet snaží bojovat proti konvencím, za což jí okolí odsuzuje.
Další důležitou postavou v knize je Rhet Buttler, muž který vyslechl rozhovor mezi Scarllet a Asheyem, když mu vyznala lásku a on jí odmítl. Znovu vstupuje Scarllet do života, a i když ho zpočátku Scarllet nenávidí, později se sním i ožení, i když on ví, že stále miluje Aslhleye.
Děj pokračuje, postavy se vyvíjí a vše má překvapivý konec, ale nechci vám prozrazovat všechno, abyste si to mohli přečíst :-)
Knížku bych doporučila všem milovníkům románů, kde se vyskytuje láska, válka, nenávist, a jsou zde vylíčeny lidské osudy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nonormalme nonormalme | Web | 15. února 2014 v 16:05 | Reagovat

Moc hezký článek :) a krásný blog :) :-)

2 Lili Lili | 15. února 2014 v 22:59 | Reagovat

[1]: Děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama