Co se to dnes děje?

6. února 2014 v 15:58 | Lili |  Téma týdne
Dnešní svět. Co k němu říct? Je jiný, to bezesporu. Otázkou je, zda se změnil k lepšímu či k horšímu. Podle mého názoru spíše k horšímu. Lidé se mají hůř (až na jedno procento, které se má lépe v vždycky bude), mládež je hrozná, ničeho si neváží, lidé jsou zlí, všude číhá nebezpečí, ať už v jakékoli podobě. A tak bych mohla pokračovat. Podobné věty, názory slýcháme každý den ze všech stran, ale co děláme pro to, aby to bylo jinak? Ve vládě jsou pořád stejní lidé (kteří nemají potuchy, jak dnes normální lidé žijí), mládež si dnes dělá co chce, stát se nesnáží podporovat zájmové činosti. A že si mládež ničeho neváží? Jak by mohla, když jsou dnes mladí vedení k tomu, aby byli sebevědomí a hlavně aby to v životě někam dotáhli. Neříkám, že všichni.
Zrovna teď čtu Inferno od Dana Browna, kde se hodně mluví o zásadním problému lidstva - přelidnění. Tudíž mě napadá otázka, je tato hrozba skutečná? Dá se nějak zabránit zničení lidské populace? V knize je postava, která navrhuje vytvořit umělou pandemii moru, která by zabila polovinu populace, ale tu druhou zachránila před jistým úpadkem. Na konci středověku Evropa utrpěla několik morových ran, při kterých zahynula téměř třetina obyvatel. Po nich ale nastala doba obnovy a zlepšení podmínek. Vím, že se jedná o dost radikální názory na řešení situace, ale co když je to jedna z možností, jak naši přelidněnou planetu zachránit pro budoucí generace?
No nic, to jsem trochu odbočila.
Svět jde do prd***, to musí uznat snad každý. Sice dnes máme rádoby pohodlný život, dostatek potravin, dostupné vzdělání a léky na mnohé nemoci. Ale nesmíme zapomínat, že to neplatí pro všchny. V chudých oblastech Afriky a Asie lidé stále nemají přístup k základním potřebám. Voda daleko, jídla málo a neustálé nebezpečí ozbrojených konfliktů. Ženy tam jsou považovány za druhořadé, nemají práva a je na nich pácháno bezpráví. Do školy smí chodit jen ti bohatší, protože chudé děti musí pracovat, aby pomohli své rodině přežít. O některých lécích nemají ani potuchy, kondomy nepoužívají a tudíž se tam také šíří nebezpečné nemoci jako AIDS.
Na celém světě ničíme naši krásnou přírodu, která nám dává život. Kácení deštných pralesů pro zisk z těžby, těžení ropy, která každou chvíli někde unikne třeba do moře (viz Mexický záliv a podobně). Sami si ničíme naše ovzduší výfukovými plyny, splodinami z továren a mnohým dalším.
Ale příroda se začíná bránit. Stále častější živelné katastrofy, radikální změny počasí a klimatu jsou toho důkazem. Každou chvíli se můžeme někde dočíst o ničivých povodních, tornádech, tajfunech, extrémních výkyvech teplot a podobně. Samozdřejně, takové věci tu byli vždycky, ale myslím, že nikdy v takovém měříítku a tak často. Planeta nás má už dost, a jestli radikálně nezměníme svoje chování, přivodí lidstvo zkázu samo sobě.
O světových problémech, ekologii a katastrofách bych tu mohla psát celý den, ale myslím že toto stačí.

A to ani nemluvím o tom, jak se chováme sami k sobě. Lidé jsou k sobě často krutí, závistiví a ubližují si navzájem. Jenom si vemte světové války, kde se vědci předháněli v tom, kdo vymyslí účinější zbraň, která zabije více lidí. Bomby, atomovka, bojové plyny, vyhlazovací tábory a další, myslím že není třeba rozebírat.

A co se týká dnešní mládeže? Budoucnosi národa a budoucí generace? Patřím do ní také, je mi 19, ale někdy mi z ní jde opravdu hlava kolem, i když nevím, jestli za všechno můžeme sami.
Dnešní děti tráví spoustu času na počítači, než aby byli venku s kamarádama. Ale položme si otázku, kdo jim dal přístup k počítači? Jejich rodiče. Já taky jsem na počítači každý den, ale kdybych ho od rodičů nedostala k osmnáctinám, tak na něm prostě nejsem. Že se děti, které nemají počítač či mobil mohou cítit vyloučené z kolektivu? Blbost, v šestý třídě jsem byla jediná kdo mobil neměl a vyloučeně jsem si nepřipadala (mimochodem v té době jsme zrovna neměli ani počítač a taky jsem to přežila). Prostě mě udivuje, jak se společnost za pár let změnila, dnes má většina dětí na prvním stupni vlastní mobil (za mě to bylo jen pár lidí, hlavně ty co dojížděli). A tak bych mohla pokračovat.
Alkohol, sex a drogy. Věčná lákadla mladých. Ve třinácti se opíjí, hulí trávu a jsou sexuálně aktivní. Ale zase, někdo jim alkohol prodá, trávu seženou snadno a nikdo neřeší, že to hulej i na veřejnosti, nikdo je za to nepotrestá, tak proč by to nedělali že jo. Generace našich rodičů taky kouřila a pila alkohol a taky jim zdaleka nebylo 18, ale nedělali to veřejně, nechlubili se tím, a když se jim na to přišlo, dostali pár facek a byl klid.

Co z toho všeho vyplívá? Že nikdy není chyba jen na jedné straně.

Pokud jste to někdo dočetl až sem, všechna čest. :-)
Ráda uvítám nějaké reakce na článek. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Zet Em Zet | Web | 6. února 2014 v 16:25 | Reagovat

Mládež je hrozná, ale můžou za to jen a jen rodiče. :-) Druhotně pak nechutná společnost, ve které se děti vyskytují od čtyř let ve školce a pak ve škole. Tam začíná ta touha být in a královna třídy. :-) Nechutné.

2 Lili Lili | Web | 9. února 2014 v 20:22 | Reagovat

[1]:souhlas :-), nezbývá nám než doufat, že se jednou lidem rozsvítí, nebo dobře vychovat naše vlastní děti :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama