Témata, o kterých by se mělo mluvit víc

9. března 2014 v 15:08 | Lili |  Téma týdne
Téma o kterém nikdo nemluví asi neexistuje. Dnes se mluví o všem, o něčem velmi málo až sporadicky o něčem až příliš.
Z témat o kterých se podle mě mluví až příliš bych uvedla sex. Tento týden bych přečetla několik článků na téma týdne a spousta lidí uváděla sex jako téma, o kterém se moc nemluví. S tím tak úplně nesouhlasim. Samozdřejmě existuje spousta států, kde je toto téma naprosté tabu, ale pokud se bavíme o západním světě či přímo o našem drahém státě... U nás bych řekla, že na sex narážíme každý den skoro všude. Na internetu, v televizi a podobně. Základy sexuální výchvy jsou běžnou součástí běžné výuky na školách, ať už v občanské výchově nebo v biologii. Nevím jak na ostatních školách, ale tam kde jsem chodila s námi učitelky toto téma víceméně bez problémů probrali a mohli jsme se ptát na cokoliv jsme chtěli, ať už ohledně antikoncepce či čehokoliv jiného. Samozdřejmě, že to takhle není všude, to se nebudu s nikým hádat.

A teď už k tématům, o kterých se mluví málo nebo nedostatečně. Například málo se muví o tom, že spousta lidí v našem státě žije na hranici životního minima. A to se nejedná jen o lidi, kteří nepracují a pobírají sociální dávky. Jedná se o spoustu lidí, kteří chodí do práce, vydělávají, ale prostě to nestačí, mají tak nízký plat, že stěží vyžijí. Ale stěžovat si, nebo domáhat se svých práv na řádnou mzdu si netroufnou. A to z jednoho prostého důvodu. Chtějí si svojí mizernou práci udržet, protože na jejich místo čeká x dalších uchazečů. Proto se mi líbí prohlášená některých lidí, kteří tak hlasitě vykřikují, že by se lidi měli bránit proti bezpráví, nebo se za každou cenu domáhat svých práv, protože přeci žijeme ve svobodné, demokratické zemi, kde jsme si všichni rovni a všichni máme stejná práva. To je sice hezký, ale většinou to říkají lidi, kteří nemají ponětí o tom, jak ostatní žijí a sami jsou dobře finančně zajištění.

Tady bych mohla navázat na další téma, o kterém se u nás moc nemluví. A to je ta rádoby "demokracie", kterou údajně máme v našem státě. Slovo demokracie pochází z řeckých slov "démos" a "cratos" (nevim jestli se tam píše c nebo k, tak mi to promiňtě), které v překladu znamenají "vláda lidu". No, neřekla bych, že u nás zrovna vládne lid. Sice ano, chodíme k rádoby demokratickým volbám, ale stejně se po nich nic nezmění, u moci jsou stále stejní rozkradači státu, nebo lidé, kteří si už nahrabali dost a prozměnu jsou právně nepostižitelní. Jenže kdo o tomhle mluví nahlas? Které noviny o tom píšou? Pořádá proti tomu někdo protesty nebo sepisuje petice? Na odpověď asi přijdeme.

Poslední téma, o kterém bych se ráda zmínila a o kterém by se mělo mluvit víc je nesvoboda a nerovnoprávnost žen ve spostě zemí třetího světa. V těchto zemích jsou ženy pouhými "otrokyněmi" svých mužů, bez nich nemohou pomalu ani vyjít ven, musí chodit zahaleny, nesmí volit či ani řídit auto. Tohle se týká především některých arabských států, například Saudské Arábie, Afghánistánu a podobných. V těchto zemích se většinou ženy nemohou provdat za toho, koho si sami zvolí, ale často jsou do sňatku nuceny rodinou. Nemohou pořádně studovat, či se moderně oblékat a líčit se. Za toto všechno mohou být potrestány lidovým soudem a za cizoložství i ukamenovány. Neříkám, že nevěra je v pořádku, ale každý by měl mít právo žít s tím koho miluje. Naví v některých státech praktikují právo šaría, podle kterého ženy nesmí téěř nic. A opět je tu otázka, kdo se těmto tématům věnuje? Slyšíme o nich často ve zprávách? Dělají světové organizace něco pro to, aby se postavení žen v těchto zemích zlepšilo? (Vím, že to s tím nesouvisí, ale opravdu mě zaráží, když se někde píše, že některé arabské ženě v záoadní evropě zakázali nosit búrku, či se halit do šátku. Ano, každý má právo na vyznávání svého vyznání, ale va našich státech by se měli přizpůsobit tomu, co se nosí zde, když se jim to nelíbí, ať se vrátí. A navíc, kdyby v některém z těchto států vyrazila do města dívka v kaťasech a tílku, tak jí ukamenují. To jen malá odbočka).
Když obrátíme svůj zrak na Afriku, postavení žen tam taky není nijak růžové. V Kongu jsou denně ženy znásilňovány ženy, ať už povstalci nebo vládními vojáky, což často bývají jen trochu odrotlí chlapci. Pokud je v takové zemi žena znásilněna, její manžel ji většinou zapudí, na to má právo, protože jeho žena je po tomto "poskvrněná" a "nečistá". I když za to nemůže a rozhodně to nechtěla, je vyřazena ze společnosti. A nedej bože (věřící prominou) když se jí z toho narodí dítě.
Tohle je tam na denním pořádku, ale kdo z vás o tom něco ví, nebo o tom někdy slyšel ze zpráv nebo z novin?
Navíc se v mnoha afrických zemích provádí ženská či dětská obřízka. Jsou jí vystavovány již mladé dívky (některé dívky se tam vdávájí i v 11ti nebo ve 12 letech a ráhy mají již děti). Obřízka je prováděna v primitivním a nehygienickém prostředí, často pouze nějakým tupým nožem (četla jsem, že v některých místech drtí dívkám stydké pysky mezi dvěma kameny, ale nevím jestli je to opravdu pravda, je to děsivé). Dívce to způsobuje nesnesitelné bolesti, často může vykrvácet, lékařká péče tam neexistuje. Následky si nese celý život.

Jestli jste to někdo dočetl až sem, chválím. :-) Vím že jsem možná trochu odbočila od tématu, ale podle mě jsou toto témata, o kterých se ve společnosti nebo v médiích mluví opravdu málo a měl by je někdo začít řešit.
Pokud zanecháte v komentářích nějakou připomínku, či svůj názor budu ráda. :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí můj blog?

Moc pěkný :-) 56.3% (36)
Jo, hezký 15.6% (10)
Ujde to 14.1% (9)
Je hodně co zlepšovat 7.8% (5)
Radši se běž zahrabat 6.3% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama