Maturita se blíží, kdo mě zachrání?

1. května 2014 v 16:42 | Lili |  Moje kecy, které stejně nikomu moc smysl nedávají
Tak na tuhle otázku si můžu rovnou odpovědět sama. Nikdo. Tohle musím zvládnout sama, ale bojím se, že to nedám. Kamarádi a lidé okolo mě mě sice ujišťují a přesvědšují, že já to v pohodě dám, ale do mozku mi nevidí, takže numůžou vidět to černé prázdné nic, které se mi tam rozprostírá a nechce ustoupit mé snaze nahradit ho informacemi. Zítra mě čeká matika. Vzala jsem si jí proto, že se u ní nedělá ústní zkouška (teda když jí máte jako státní) a celkově mi přijde jednoduší a navíc na jazyky jsem strašně tupá. Prostě si nedovedu představit, že bych maturovala z cizího jazyka, když pomalu neumím mluvit ani v češtině. Angličtina je sice jednoduchá, ale je s ní mnohem víc práce. V matice ale zase můžete něco splést a nikdo vás neopraví, že to děláte špatně. Je sice pravda, že jsem zkoušela různý testy z minulých let, na cvičení nám profesorka zadávala víceméně jen příklady z maturit, ale stejně, co když to prostě poseru, budu tam mít nepřesnosti, špatně odpovim na otázku a podobně?
Je to prostě stres strašně to na mě doléhá. Vim, na čtyřku mi stačí napsat test na 34%, ale čtyřka taky nená kdovíjaká známka. Jako nebojím se, že bych to nestihla, s mým rychlo počítáním, ale pořád se hrozně bojím a už bych to nejradši měla za sebou.
Tohle mě čeká zítra, poté v pondělí mě čeká čeština - didaktický test a slohovka. Toho se bojím asi nejmíň, didakťák udělá snad každý, kdo není úplný troll, protože tam jde z části o porozumění textu a pak o pár jednoduchých úloh, které by zvládli na nižším gymplu a navíc všechna latinská slova, či nějaké složitější ůtvary tam jsou předem vysvětleny. A u slohovky jde především o to, dodržet správný útvar a neuhnout od útvaru. No, snad budou u vypravování dobrá témata na výběr.

Nejhorší část budou úsní zkoušky, ty mě čekají 22. května, čili už za tři (!) týdny. A já mám pocit, že umím tak pět otázek o pár dalších mám aspoň trochu přehled, ale zbytek je jedna velká bída a další velká temnota, která nechce ustoupit. Nepatřím mezi ty lidi, co si sehnali otázky vypracované od minulých ročníků, knížek četli pár a vše se hodlají naučit o svaťáku. Já jsem sice měla chemii a biologii zpracovanou od kámošky sesstry, ale všechny otázky jsem si zpracovala a doplňovala výpisky ze sešitu a taky už se nějakou dobu snažim učit. Jaký bude ale výsledek, to se bojím odhadnout. V chemii a biologii je dobré, že máme k dispozici pracovní listy s různými obrázky a schématy, ale u toho taky není jistota, že nám to určitě pomůže. Největš strach mám z češtiny. Zkouší nás učitelka, co nás pořád straší, na co všechno se nás může zeptat (měli by jsme uět komplet celou mluvnici) a ještě nám řekla, že když tam budeme kecat nějaký blbosti, že nám nebude pomáhat, ani nám dávat žádné otázky, ale že klidně bude deset minut mlčet a dívat se na nás.
Takže se vážně dost bojim, nejvíc toho, že se tam rozbrečim. To se mi nejspíš stane, pokud budu sedět na potítku a nebudu nic vědět, tak začnu panikařit a brečet.
Nejvíc mě deptá, že u nás na škole se maturuje čtyři dny a já maturuju až poslední den. Čili většina to už bude mít za sebou, budou zapíjet a já se tam budu ještě stresovat.
Přes tohle všechno se stejně těšim, až to budu mít za sebou. I když v červnu mě čekají přijímačky na vysokou školu...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama