Vztah nebo volnost?

9. května 2014 v 19:19 | Lili |  Úvahy
Tuto otázku řeším už nějakou dobu. Je lepší být ve vztahu, s někým kdo vás má rád a víceméně spokojeně s ním trávit volné chvíle anebo nemít žádný vztah, moct mít nějakou svobodu, nezávazně flirtovat a moct se třeba líbat s kým budu chtít?
Každý preferujeme něco jiného. Podle mého názoru musí člověk do vztahu dozrát. Někdo do toho dospěje v patnácti, někdo ve dvaceti, ve třiceti a někdo třeba nikdy. Každý to máme prostě trochu jinak. Někteří si nedovedou představit, že by žili v nějakém svazku, jiní zase považují vztah za velmi důležitý. Ale kdo má pravdu? Samozdřejmě všichni, každý ať si žije podle svého, pokud tím neubližuje ostatním.
S tímto docela dost souvisí i otázka nevěry. Pro někoho nepředstavitelná věc, pro někoho normálka. Já osobně bych nevěru rozdělila na tělesnou a citovou. Důvody k nevěře můžou být různé, někdo není spokojený ve vztahu, touží po něčem novém, je dlouho sám ale třeba i touha se partnerovi pomstít. Nevěra však nemusí vždy znamenat, že svůj protějšek nemilujete nebo že nejste šťastní. To vůbec. Může to být jen touha po jiném vzrušení, dlouhá samota či chvilková slabost, kdy někomu prostě na okamžik podlehnete. Každý máme jinak nastavené parametry na vnímání nevěry. Někteří žárlivci považují za nevěru, když jdete s kamarádem na pivo, někoho ale zase i nějaká ta pusa nerozhodí. Toho se týká spíše nevěra tělesná. Pro někoho nepředstavitelná a nemorální, pro někoho nic neobvyklého. Co je ale podle mě horší, je nevěra citová. Když prostě vaše city patří někomu jinému, než vašemu protějšku. Když jste prostě zamilovaní do někoho jiného a lžete, přetvařujete se. Když na něj myslíte neustále, i když jste se svým partnerem. Prostě když milujete někoho jiného, než s kým chodíte. To je podle mě mnohem horší než nějaký sex. Když vám někdo říká, že vás má rád ale přitom sám ví, že vám lže. Kdyby se nevěra týkala mě, ublížila by mi více citová nevěra, než tělesná. Ale toto je jen můj osobní názor, tak mě hned neodsuzujte, že v některých případech mi nevěra nevadí.

Ale teď bych se ještě vrátila k začátku, k otázce vztahu a volnosti. Když s někým chodíte, nemůžete se chovat úplně stejně, jako když jste sami (protože minimálně v přítomnosti vašeho protějšku by to asi nemuselo být vhodné). Neflirtujete si s kým vás napadne, nemůžete prostě jen tak někoho začít balit a když náhodou máte žárlivého partnera nesmíte se ani pomalu bavit s opačným pohlavím. A já se ptám, stojí to za to? Sice jste možná ve vztahu šťastní, máte ve někom oporu, důvěru a tak, ale ztrácíte tím i část své svobody. Já vím, zní to divně, zvlášť když já sama jsem zadaná. Ale nemáme moc času se s Jarym vídat (já se učím na maturu, on na státnice a píše bakalářku), takže mě napadají takovéto myšlenky.
Ve středu jsem byla u nás ve městě na Majálesu, samozdřejmě bez Jaryho, šla jsem tam s bráchou. Jako ne že bych s ním nechtěla jít, jen jsem si nechtěla nic domlouvat, když jsem ještě v pět odpoledne nevěděla, jestli tam sama půjdu, jestli se mi vůbec chce. No, to není důležitý. Důležitý je, co jsem si tam uvědomila. Nejsem moc komunikativní člověk mezi neznámými lidmi, takže jsem se celý večer víceménně bavila s bráchou a poslouchala kapely. Ale pak jsme se potkali s jedním kamarádem z tábora (no, popravdě měla jsem ho v oddíle jako dítě) se kterým jsem chvíli kecala. Pak hráli jednu pomalou a zpěvačka tý kapely pobídla kluky, aby vzali svoje partnerky. No a on vzal mě. A já jsem začala myslet na to, že kdybych tam byla s Jarym, tak s ním prostě tancovat nejdu nebo on by se mě nezeptal. Byl to sice jen tanec, ale bylo by divný, kdybych s ním šla, kdyby tam byl on. Přitom mezi mnou a tím kaamarádem nic není. Jen občasný obejmutí či dotek. (Ne že by nebyl fajn nebo hezkej, ale je o pět let mladší) Ale chápete co jsem tím chtěla říct? Možná to z tohohle moc nevyplívá, ale to je jedno. (Jo a taky bych asi před Jarym nekouřila, což jsem předevčírem kouřila celý večer. Neví to totiž a já jsem se ho na to nikdy neptala. Ale já stejně kouřim jenom občas. Jo ale teď jenom doufám, že tam nebyl nikdo kdo by to roznesl až k našim.)

No nic, tohle bylo zase trochu z toho, co mi běhá hlavou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucie N. Lucie N. | Web | 9. května 2014 v 20:03 | Reagovat

K té nevěře.. Nesla bych jakoukoliv nevěru, vyváděla jsem i kvůli tomu, že si přítel psal s jinými - už toho nechal (prý) :-D ale myslím, že ta citová nevěra je bolestivější jak tělesná no. Ale rozešla bych se s nim tak i tak. A k té volnosti a chování ve vztahu.. to je asi hlavně o zvyku, ze začátku se děsně kontrolujete a pak tak po tom roce třeba, už to skoro neřešíte a jste jak nejlepší kamarádi. Pro mě je přítel všechno, mám ho namísto kamarádů, prostě bez něj bych byla ztracená, ovšem taky se někdy ráda usměju na pěknýho kluka a když mi ten úsměv nebo pohled vrátí, tak jsem v sedmém nebi, že o mě je furt 'zájem' :D

2 Lili Lili | Web | 9. května 2014 v 23:02 | Reagovat

[1]: mě právě přítel kamarády nenahrazuje, ani nemá snahu (a u mě stejně není nic moc co nahrazovat), proto mě napadají takéto věci :-)

3 Mousie Mousie | Web | 11. května 2014 v 11:50 | Reagovat

zajímavá úvaha .. já jsem rozhodně pro vztah .. ale musela jsem pochopit a najít toho pravého :) .. a s těma tričkama .. jo někdy to je hrůza :D (ještě když zjistíte že to nosí kluk :D )

4 Lili Lili | Web | 11. května 2014 v 19:30 | Reagovat

[3]: tak gratuluju, že si našla toho pravého, ať vám to vyjde :-)
ale jen nechápu tvojí poznámku s tričkama :-/ Týká se to tohohle článku, přečetla jsem si ho znova dvakrát, ale nic mě nenapadlo :-D

5 fc-lotek fc-lotek | 13. ledna 2015 v 1:40 | Reagovat

tobě by možná víc ublížila ta nevěra citová, ale fyzická je odporná uplně stejně. jestli tu teda mluvíme o sexu. milující kluk si nedá číslo s jinou holkou, aby to pak s tou svojí urovnal slovama ''ale tebe mám rád.''... takovej ubožák si zaslouží kopanec do koulí a flusanec do ksichtu... žádný odpouštění.

6 Lili Lili | Web | 13. ledna 2015 v 13:39 | Reagovat

[5]: prostě jak se to vezme no, asi nejlepší je zahodit city a neřešit nic, ale to už je hodně pesimistický přístup

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama